A projekt az elmúlt tizenegy év tapasztalataira építve továbbra is biztosítani szeretné a magyar felsőoktatás e különlegesen egyedi tehetséggondozás fórumát az önkifejezés, véleményformálás irodalmi igényű megfogalmazására. Nem titkolt célkitűzésünk, hogy pályázatunk a Kárpát-medence magyar nyelven tanuló egyetemistáinak egyik anyanyelvápoló fóruma lehessen. Segíti ezt a szándékunkat – s egyben igazolja annak rangját – hogy ebben az évben meghívást kaptunk projektünk tartalmi bemutatására a XII. Partiumi Írótáborba Nagyváradra és a Szlovákiai Magyar Írók XVII. Fiatal írók táborába Ipolyszakállasra is.

Folytatva az elmúlt évben kezdett hagyományteremtést a legjobbakkal (a nyertesekkel mindenképpen) ismét életre hívjuk a II. Nemzetközi Kortárs Hangon Szakmai Műhelyt. A kreatív írásra építő tehetséggondozó alkotóműhelyben Turczi István, Prima Primissima-díjas író-költő-szerkesztő, egyetemi oktató mesterkurzusán – kortárs költőink segítségével – ismerkedhetnek meg az írásművészet, irodalom és média viszonyával, szemináriumi jellegű speciális és egyénre szabott írói-költői feladatok, irodalomesztétikai, prózapoétikai ismeretek, szakmai mesterfogások elsajátítása során. A Műhelyben vendégünk egy-egy előadásra, műhelymunkára az adott régió (most a Felvidék) egy-két jeles kortárs költője, írója. A projekt további értékes, új kapcsolatépítése, hogy ettől az évtől megteremtettük a közlési lehetőséget nyerteseinknek rangos irodalmi lapok szerkesztőségeivel. Együttműködés született az egri Agria, a felvidéki Irodalmi Szemle, a nagyváradi Várad és a kolozsvári Helikon Irodalmi folyóiratok szerkesztőségeivel pályaművek közlésére. Az egyeztetések során az is fölmerült a szerkesztőségek részéről, hogy szívesen fölajánlanának egy-egy szerkesztőségi díjat a pályázati díjazással hasonló értékben. A Kortárs Hangon évek óta ápolja, erősíti kapcsolatait az elszakított területek hallgatóival, rendszeres pályázóink és nyerteseink között megtalálhatók Komárom, Nyitra, Nagyvárad, Kolozsvár, Szatmárnémeti, Marosvásárhely, Székelyudvarhely, Csíkszereda Egyetemein magyar nyelven tanuló hallgatók, és hívjuk és várjuk a Beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, az Eperjesi Főiskola hallgatóit is.

A Kortárs Hangon pályázat meghívásos formában működik. Meghirdetése egyetemi-, sajtó-, személyes kapcsolatokon keresztül, a pályázatokról már megismert hallgatók és a helyi Hallgatói Önkormányzatok segítségével új tehetségek bevonásával történik. A beérkezett pályaműveket fölkért szakmai zsűri értékeli és a díjazottak körét, valamint a Költészet Napra megjelenő válogatott hallgatói kötet szereplőit kiválasztja. A zsűri elnöke: Serfőző Simon, József Attila díjas, Balassi emlékkarddal kitűntetett költő, drámaíró, tagjai a meghirdető egyetemek szakos tanárai, az irodalmi lapok szerkesztőségeinek képviselője. A pályázók személyre szóló szakmai értékelést kapnak. A megjelenő kötetet valamennyi pályázó és az egyetemük megkapja. A 2016-os, XII. kötetet az egri és a nagyváradi vizuális művészeti szakos hallgatók, a képben fogalmazók – a pályázat gondolatkörét kifejező – képei teszik értékesebbé. Az évek során, pályázatunkon részt vett hallgatók közül többen önálló kötettel, rendszeres publikálással vannak jelen a kortárs irodalomban, de a képanyaggal pályázók, vagy a kötet képszerkesztői közül is többen szerepeltek sikerrel nemzetközi pályázatokon, projektekben. Egy pályázónk, Csepcsányi Éva fölterjesztésünkre Junior Príma díjat kapott. Az eredményhirdetés sajtó-nyilvános esemény, az Eszterházy Károly Főiskola Líceum Televíziója külön kiadásban az eredményhirdető Gáláról és a Műhelyről dokumentumfilmet készít, több ismétléssel műsorára tűzi, s a pályázóknak is elérhetővé tesszük. A Kortárs Hangon projekttel nem csupán a meghirdető egyetemek lapjai, de a regionális sajtó is foglalkozik.

Jónás Zoltán
projektmenedzser